Služby
Doporučujeme

Lázně Štrbské Pleso :: Okolí a turistika

Štrbské Pleso je po celý rok místem, které poskytuje návštěvníkům mnoho oddechových aktivit vhodných pro každého. Turistika, cyklistika a lyžování patří mezi nejoblíbenější. Také horolezectví, tenis nebo plavání si taktéž najdou své příznivce.

Turistika v okolí lázní Štrbksé Pleso

Štrbské Pleso nabízí kromě příjemných procházek okolo plesa i několik velmi hezkých turistických tras.

Štrbské Pleso – Popradské Pleso (červená turistická značka)

Tato trasa je podobně jako trasa ze Sliezskeho domu na Hrebienok a Skalnaté Pleso součástí „Tatranské magistrály“, která má neodmyslitelnou červenou značku. Trasa začíná v tzv. „Areálu snů“. Trasa je jednoduchá, v pohodě ji zvládnou i malí turisti. Končí u Chaty u Popradského plesa. Jak už názov napovídá, chata je vedle Popradského plesa. V blízkosti chaty (asi 10 min.) se nachází tzv. „Symbolický hřbitov“, který je věnován obětím Tater. Zvláštností jsou ručně vyřezávané dřevěné kříže a kaplička.

Štrbské Pleso – vodopád Skok – Bystré sedlo (žlutá turistická značka)

Nenáročná túra, která vede Mlynickou dolinou podél potoka Mlynica do Bystrého sedla (2314 m.n. m.)

Štrbské Pleso – Kriváň (červená a modrá turistická značka)

Pro náročnějšího turistu je velmi pěknou túrou výstup na Kriváň (jsou tam i řetězy). Výstup trvá ze Štrbského plesa cca 9 hod. Kriváň nabízí kromě krásného pohledu na okolí i příjemný pocit z výstupu na vrchol. Nejtěžší je část výstupu na Daxnerovo sedlo.

Štrbské Pleso - Tatranská Polianka (červená a zelená turistická značka)

Téměř celá trasa této vysokohorské túry vede červene značenou, tzv. "Tatranskou magistrálou, která protíná Vysoké Tatry ve směru Východ - Západ a je jakousi turistickou spojnicí většiny tatranských údolí. Východiskový bod trasy se nachází v Mlynické dolině, u sanatória Helios, odkud se zhruba za hodinu dostanete na Popradské Pleso (1500m). Pokračuje náročným výstupem do Sedla pod Ostrvou (1966m.n.m.), který trvá asi 50 minut a odtud mírným stoupáním k Batizovskému plesu (1884m). Od Batizovského plesa trasa klesá až k horskému hotelu Sliezsky Dom u Velického plesa (1665m), kde se přejde na zelenou turistickou značku, která vede směrem na jih a kterou se přibližně za 70 minut dostaneme do osady Tatranská Polianka, kde túra končí. Pro návrat na Štrbské pleso doporučujeme použít Tatranskou elektrickou železnici.

Štrbské Pleso – Popradské pleso – Chata pod Rysy – Rysy (červená a modrá turistická značka).

Postupujeme po červené trase na Popradské pleso a dále po modré trase na rozcestí Nad Žabím potokem. Tu odbočíme doprava na červenou trasu k Žabím plesám. Pomocí řetězů překonáme šikmé skalní desky vlevo od vodopádu a vystoupíme k Chate pod Rysy (2250 m,). Dále do sedla Váhu a na pohraniční vrchol Rysy. Krásný kruhový výhled, možnost přejít do Polska. Návrat po stejné trase. Tato túra patří mezi náročnější túry a celková délka túry je přibližně 7 hodin.

Lyžování

Lyžařské středisko Štrbské pleso (1376-1816 m n.m.) se řadí mezi nejvýznamnější střediska mezinárodního významu. Lyžařské sjezdové tratě využívají svahy Soliska. Sjezdové tratě lyžařského střediska Štrbské pleso patří mezi středně náročné. Středisko má mechanické zasněžování na ploše 14 ha a délce 3,5 km. Areál SNOV na Štrbském plese patří k nejlépe vybaveným střediskům hlavně pro běžkaře a skokany na lyžích. V areálu se nachází i sjezdové tratě pro alpské lyžování.

Sjezdoví lyžaři mohou využívat několik velmi pěkných svahů s různými stupni obtížnosti.

Interski - není vhodný pro začátečníky.

Pro začátečníky je určena dolní část svahu, která je velice mírná. Na této části je v provozu vlek vhodný nejen pro začátečníky ale hlavne pro děti. Na Interski vede trojmístná sedačková lanovka a vlek.

Esíčko - není vhodné pro začátečníky. Na tento svah se můžete dostat stejným vlekem jako na Interski, protože lyžařské cesty na oba svahy začínají ve stejném bodu.

Solisko - vhodné pro pokročilejší lyžaře. Na Solisko se vyvezete sedačkovou lanovkou, která vede z dolní části svahu Interski. Na svahu funguje samostatný vlek. Pokud se vyvezete na Solisko, musíte počítat s tím, že cestou zpátky budete muset sjet přes Interski nebo esíčko.

Doskočiště u můstků – nachází se tam lyžařská školka a malý lanový vlek.

Na Štrbském Plese jsou také výborné podmínky na běžecké lyžování, které jsou zabezpečeny na udržovaných běžeckých trasách, s délkou 5 km, maximální převýšení 135 m, obtížnost středně těžká.

Okruh I.

Velký okruh začíná naproti hotelu FIS a vede okolo hotelu Patria na zamrzlé Štrbské pleso. Na těchto tratích se konala Univerziáda a další mezinárodní i národní soutěže. Tatranský pohár je zařazen do seriálu Světového poháru.

Okruh II.

Malý okruh - na louce mezi hotelem Patria a FIS.

Okruh III

Směr Mlynická dolina

Koupání

Koupání je možné v hotelu Fis, kde je k dispozici 25 m plavecký bazén.